meer informatie over projecten met scholen in Ethiopië

Het onderwijs in Ethiopië is gratis maar er zijn wel kosten voor inschrijving, boeken en uniformen. Het Ethiopische onderwijs is tot grade 10 algemeen en in grade 1 tot en met 4 worden de lessen in de lokale taal en het Amharic (de officiële taal) gegeven. Vanaf groep 4 worden een aantal vakken zoals natuurkunde, scheikunde en biologie in het Engels gegeven. Dit maakt dat grote delen van de bevolking bij naar school gaan niet één maar twee en soms zelfs drie nieuwe talen moeten leren. Iedereen volgt in principe de opleiding tot en met grade 10. Grade 10 wordt afgesloten met een nationaal examen. Indien het examen wordt gehaald, kunnen kinderen door leren tot en met grade 12. Kinderen met te lage cijfers worden veelal door familie aan het werk gezet (bijvoorbeeld koeienhoeden of hout sprokkelen e.d.). Als de ouders het kunnen betalen kunnen deze kinderen ook een vakopleiding gaan volgen, aan bijvoorbeeld een technische school, leraren of verpleegopleiding.

Het onderwijs in deze laatste twee jaar, grade 11 en 12, is deels in het engels. Helaas beheersen veel leraren de Engelse taal slecht, waardoor de kwaliteit van onderwijs vaak nog te wensen overlaat en veel leerlingen na groep 12 nog steeds zeer gebrekkig Engels spreken. Na grade 12 is er weer een examen. De score op dit examen bepaalt de studiemogelijkheden van een kind. Hoe hoger de cijfers hoe meer opleidingen om uit te kiezen. Voor de Hamar-kinderen is dit extra moeilijk, omdat zij naast hun eigen taal (Hamar), Amharic moeten leren en ook nog Engels.

De Ethiopische regering heeft zelfs plannen om alleen nog maar kinderen tot de lagere school toe te laten, die al kunnen lezen en schrijven. Een kleuterschool is dan absolute noodzaak. Er is geen regulier kleuteronderwijs in Ethiopië. Dit betekent dat kinderen uit minderbedeelde gezinnen nog minder kansen krijgen om te leren, omdat de ouders de ouderbijdrage voor particuliere kleuterscholen niet kunnen opbrengen.

Kune Zuva steunt diverse schooltjes.Het doel is wel om ervoor te zorgen dat een schooltje op termijn zelfstandig kan draaien, onafhankelijk van buitenlandse steun. Er worden duidelijke afspraken gemaakt over te bereiken doelstellingen waarvoor een tijdsplan opgesteld moet worden voor de periode waarin zij extra middelen kunnen verwachten.

sluiten